Ті, хто часто мандрують природно, стикаються з питанням, яке їх турбує — що і скільки дозволено перевозити через українсько-польський кордон щодо продуктів харчування, сигарет, алкоголю, готівки, ноутбуків з піратським софтом тощо? Ця стаття допоможе Вам розібратися.
При перетині кордону потрібно пройти два контролю пропуску — митний та паспортний як з боку України, так і Польщі. Перевіряючи паспортні дані прикордонними працівниками обох держав, у вас можуть попросити назвати дату народження, своє прізвище, місце народження або місце проживання, або попросити пред’явити страховку або документ, що підтверджує причину виїзду. Це лише формальність, але відповідну інформацію потрібно мати при собі про всяк випадок, щоб не затримувати процедуру контролю. А на митному контролі йде перевірка вашого багажу щодо перевезення заборонених продуктів і речей, або перевищення їх дозволеної кількості. Під час перевірки ви повинні усно розповісти митникам все, що везете.
І так почнемо: чого і скільки можна, а що заборонено перевозити до Польщі, а що в Україну:
АЛКОГОЛЬ І тютюнові ВИРОБИ
Майже завжди одним із перших питань, що подорожують за кордон, є «Скільки можна перевезти алкоголь та цигарок?». При перетині кордону з Польщею особам, які вже досягли 17 років, можна провезти:
1 літр міцних алкогольних напоїв (міцність більш як 22,3%);
2 літри середньої міцності алкогольних напоїв (міцність менше 22,3%).
40 сигарет (дві пачки) або 50 г тютюну для куріння. При перетині повітряним транспортом – не більше 200 цигарок (10 пачок).
Перевезення алкоголю та цигарок суворо контролюються. Митник обов’язково запитає про їх наявність та ретельно перевірить багаж. Краще говорити все як є і не порушувати ці норми, тому що при виявленні свідомо прихованої продукції та перевищення дозволеної норми отримаєте штраф (близько 50 € за блок цигарок) з конфіскацією цієї продукції. У найгіршому випадку можуть анулювати візу та депортувати з ЄС на 5 років.
А на територію України особи, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби без сплати митних платежів та без письмового декларування з розрахунку на одну особу:
200 сигарет або 50 сигар, або 250 г тютюну, або ці вироби у наборі загальною вагою, що не перевищує 250 г;
5 л пива, 2 л вина, 1 л міцних (з вмістом спирту понад 22%) алкогольних напоїв.
У митному кодексі є нововведення: якщо турист, який ввозить алкогольні напої та тютюнові вироби в Україну, був відсутній у країні менше 24 годин, товар не звільняється від мита, незалежно від кількості.
ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ
З 2009 року Польща як країна Європейського Союзу суворо заборонила ввозити:
молоко та молочні продукти (йогурт, сир, олія тощо);
м’ясо та м’ясні продукти (балик, ковбасу тощо, а саме продукти тваринного походження);
сало;
консерви.
Але є деякі винятки – це дитяче харчування, риба, морепродукти та 5 кілограмів свіжих овочів та фруктів.
Ковбаси та сало можна перевозити в малій кількості та порізаними шматками для власного споживання. Тобто якщо перевозити бутерброди з ковбасою чи салом для вгамування голоду під час поїздки, не треба хвилюватися за можливий штраф.
Але водночас під час перевезення консервації чи різних продуктів «про запас» митник чи прикордонник може на власний розсуд вирішувати перевищення дозволених норм і приймати рішення — вилучати ці продукти чи ні.
В Україну дозволено ввозити продукти для власного споживання на суму, що не перевищує суму 200 євро на одну особу:
в упаковці виробника у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кг кожного найменування;
без упаковки — у кількості, що не перевищує 2 кг кожного найменування;
без упаковки — неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання, в кількості не
більш ніж за одним найменуванням.
ТЕХНІКА
При перевезенні через кордон Польщі різного виду техніки та електронних пристроїв існують деякі моменти, на які слід звернути увагу.
Якщо при перетині кордону пристрою для особистого користування (ноутбук, фотоапарат, смартфон тощо), то на митниці у вас не буде клопоту. Але якщо у вас техніка в кількох примірниках та ще й упакована, то у митних працівників виникнуть питання для яких цілей призначена ця техніка. У такому разі слід задекларувати майно. Декларація є доказом того, що і скільки ви вивезли з України та при поверненні назад, можна уникнути подвійного оподаткування. Можна навести такий приклад, якщо ви перетнули кордон Польщі з планшетом, купленим в Україні, а повертаючись назад, вас можуть змусити заплатити ПДВ, як за польський товар. Але таке буває вкрай рідко.
Щодо перевірки програмного забезпечення на наявність ліцензії. Перевірки насправді бувають і можуть виникнути, але такі випадки знову ж таки нагоди